MENU

Kedy máme fotiť svadobné portréty ?

 
 
vysoke tatry zapad slnka
 
 
Svadba je výnimočná udalosť vo Vašich životoch a vďaka fotografiám budete môcť navždy spomínať na Váš svadobný deň. Preto treba obzvlásť venovať pozornosť kedy je najlepší čas na fotenie svadobných portrétov. Otázku, kedy ich fotiť dostávam pomerne často. V nasledujúcom článku sa Vám pokúsim poradiť, aké sú možnosti a kedy je podľa mňa najlepší čas na fotenie svadobných portrétov.
 

svadobná krajinárska fotografia
 
 
1.Pred obradom 
Keď si plánujete harmonogram svadobného dňa, táto možnosť Vám napadne pravdepodobne ako prvá. Vyhradíte si okolo dvoch hodín na fotenie. Je to úplne v poriadku. A však za mňa táto možnosť nie je úplne najvhodnejšia. Jedine, že by ste mali také šťastie a v čase fotenia portrétov by bolo pod mrakom. V lete počas obedňajších hodín je slnko veľmi silné, vrhá nepekné tiene na tvár a budete sa mračiť ako keby Vám niekto zjedol obed. Čo sa vo finále odrazí aj na Vašich výsledných fotografiách. Bude im chýbať jemnosť. Tiež sa budete potiť, čo Vám určite nepridá na sebavedomí a nebudete sa cítiť príjemne pri fotení.  Okolo obeda bývajú horúčavy, ktoré môžu spôsobiť, že sa neveste rozmaže make-up. Myslím, že by to ani jednu z Vás nepotešilo. Ďalej by som spomenul zvýšený stres z časovej tiesne. Budete nervózni, či nie ste príliš dlho a či fotenie stihnete tak ako máte naplánované. Ak sa aj naďalej rozhodujete nad touto možnosťou, nebojte sa, viete si poradiť aby ste fotenie zvládli aj napriek ostrému slnku a teplu. Fotiť môžete napríklad v lese, ktorý dokáže svetlo krásne zjemniť
 
 
svadobny-portret-v-lese


poprípade v rôznych zaujímavých interiéroch. Veľmi vyhľadávané sú zámky, kaštiele, historické budovy ale aj tie moderné. Treba sa poradiť s Vašim svadobným fotografom, ktorý Vám určite rád pomôže. 
 
 
svadobna-fotgrafia-v-hrade
 
 
2. Po obrade pred západom slnka 
Najlepšia možnosť v deň svadby je pred západom slnka (odbehnutie zo zábavy). Po oficiálnej časti, keď budete mať za sebou uvítanie hostí, príhovor, svadobný obed/večeru, prvý mladomanželský tanec, nastáva najlepší čas na fotenie portrétov. Podvečer je už svetlo jemné, ideálne pre krásne zábery. Dobré svetlo = fotky kde vyzeráme krásne. Vo fotografickom slovníku nájdete tento čas ako zlatú hodinku. Ten správny moment pre Vás dvoch. Máte možnosť na chvíľku odísť z hostiny a užiť si jeden druhého. Urobiť si krátku prechádzku a vytvoriť krásne slnkom zaliate svadobné fotografie. Nemusíte sa obávať, že sa na dlho vyparíte z hostiny, pretože na fotenie portrétov stačí 20-30 minút a je hotovo. Viac netreba. Pokiaľ máte hostinu v prírode na krásnom mieste, môžete fotiť priamo tam, alebo na záhrade/terase. Treba využiť čo Vaše miesto hostiny ponúka.  
 
 
svadobna-fotografia
 

3. V iný ako svadobný deň 
Najideálnejšia možnosť pre fotenie svadobných portrétov. Ak sú pre Vás svadobné portréty naozaj dôležité, určite zvážte práve túto možnosť. Výhod fotenia v iný ako svadobný deň je hneď niekoľko. Vyhnete sa časovému stresu v deň svadby. Odpadnú Vám skoré ranné prípravy, no nie je super sa na Váš svadobný deň dobre vyspať? Myslím že áno. Kľudne sa môžete začať chystať až pred obedom a budete v kľude. Žiadny zbytočný stres. Môžete si zvoliť nádherné miesto na fotenie bez ohľadu na to, kde sa bude svadba konať. Poraďte sa s Vašim svadobným fotografom, bude určite nadšený, ak budete chcieť fotiť na nejakom špeciálnom mieste doma či v zahraničí. Niekde pri mori alebo na horách, výber je na Vás. Máte absolútnu slobodu na zachytenie nezabudnuteľných fotografií, na ktoré budete spomínať ešte dlho po Vašej svadbe. Navštívte svoje obľúbené dovolenkové destinácie, kam radi chodíte a dobre sa tam cítite. Môžete sa fotiť v čase, kedy je najkrajšie svetlo pri západe slnka a počas modrej hodinky po západe slnka. Dokonca aj v noci. Áno, aj to sa dá. Fotenie v iný deň má výhodu aj v tom, že môžete navštíviť viac pekných lokalít a celkovo fotiť  môžete dlhšie ako v deň svadby, kde ste časovo obmedzení. Ak nebude dobrá predpoveď počasia na pondelok, môžete fotiť v utorok. Tak jednoduché. Zo skúsenosti viem, že vzniknú krajšie a uvoľnenejšie fotky ako v deň svadby. Tak ako všetko aj fotenie v iný deň má pár nevýhod a to hlavne výdavky spojené s ním. Treba počítať s tým, že si budete musieť opäť zaobstarať vizážistku a kaderníčku, ale aj nemusíte. Každá z Vás má určite šikovnú kamarátku, ktorá sa Vám postará o vlasy a pekne Vás namaľuje. Niektoré z Vás to zvládnu aj samy. To úplne stačí. Ďalšou nevýhodou je, že ak máte požičané svadobné šaty, musíte ich do určitého dňa vrátiť. Nevesty, ktoré si šaty kúpili majú vyhraté!
 
 
svadobny-portret-v-romanskom-kostoliku
 
 
# Tip na záver 
Ak si svadobné šaty požičiavate, požiadajte svadobný salón o možnosť vrátenia šiat až v stredu po svadbe. Na fotenie portrétov máte nedeľu, pondelok a utorok. To je dostatok času na posvadobné fotenie.
 
 
sulovske-skaly-svadobne-fotenie
 

Dúfam, že som Vám aspoň trochu pomohol Ak by Vás čokoľvek zaujímalo, napíšte mi správu a ja Vám veľmi rád odpoviem na všetky Vaše otázky. 
 

Povedali o mne

Ľubko je nie len úžasný človek ale aj talentovaný fotograf, ktorý robí svoju prácu srdcom. A ja som naozaj šťastná a vďačná, že ukázal opäť to najlepšie zo seba aj počas nášho veľkého dňa. Zo srdca ti ešte raz ďakujeme, že si bol toho dňa súčasťou a že si nám naň vytvoril toľko prenádherných spomienok.
Dianka & Ivko
Odporúčame všetkým, ktorí hľadajú úžasný, priateľský a zodpovedný prístup, profesionalitu a tie najkrajšie fotky zachytávajúce všetky druhy emócií. Ďakujeme.
Martinka & Lukáš
Tohoto sympatického, pohodovehého a originálneho fotografa môžeme len odporúčiť. Z prostredia aj Vás vyťaží maximum a je vidno, že ho práca naozaj baví od prvej komunikácie (ktorá je rýchla), cez fotenie až po samotné zabalenie fotografií, ktoré je vyladené do posledného detailu. A v jeho spoločnosti sa počas fotenia budete cítiť naozaj príjemne.
Monika & Stano
Profesionálny a veľmi ľudský prístup. Ľubomír vie vytvoriť perfektnú náladu počas celej doby fotenia. Cítila som sa maximálne uvoľnená a priebeh fotenia bol prirodzený, nič nebolo treba siliť. Výsledok stál jednoznačne za to! Príjemná atmosféra je cítiť z celej jeho práce, do ktorej vkladá obrovský kus seba. Odporúčam ho všade kde sa dá!
Aďka
Ďakujeme veľmi krásne za zväčšenie nášho svadobného dňa. Mali sme stres zo svadobného fotenia, ale ten pominul, čo sme vystúpili z auta. Celé fotenie prebiehalo veľmi uvoľnene a máme nádherné fotky. Lepšieho fotografa sme si nemohli vybrať. Ľubko je priateľský, ochotný, dôsledný profesionál. Poradí s kvantum vecami, nie len čo sa fotografovania týka a komunikácia s ním je ukážková, určite odporúčam.
Simonka & Matej
Lepšieho fotografa a človeka na fotenie sme si snáď nemohli ani vybrať, sme veľmi radi, že sme ťa stretli a svadobné momenty určite neboli naše posledné, ktoré si fotil. Z každého momentu si zachytil tie najkrajšie fotky, aké mohli vzniknúť, fotenie bolo uvoľnene a veselé, o čom svedčia aj fotky. Vieš ľudí nastaviť, uvoľniť a spraviť atmosféru aby sa ľudia cítili ja fotení ako doma. Na výsledné fotky sme dlho nečakali a na záver nam prišli v nádhernom obale s krásnym popisom. Si proste najlepší a budeme ťa každému odporúčať. Už teraz sa tešíme na ďalšie fotenie.
Nikola & Vlado
Veľmi šikovný, mladý chalan, ktorého fotenie ozaj baví. A je to aj vidno na jeho fotkách, aký cit a nadšenie do nich vkladá. Aj preto sme si ho vybrali ako svadobného fotografa. Bola som s ním od príprav, aj to som mu vďačná, že ma ukecal, aby tam bol. Inak by som prišla o krásne momentky. Je veľmi príjemný, taký kľudný, upokojujúci. Takého človeka v deň svadby fakt že potrebujete mať pri sebe. Výsledok bol nad očakávania. Veľmi sa mi páči ako vie zachytiť detail a emóciu a o fotení v prírode ani nevravím. Odporúčam všetkými desiatimi.
Lucka & Juraj
Skvelý prístup, dokonalá tvorba. Lepšie sme si zvoliť nemohli. Už teraz sa tešíme na všetky fotky. Ďakujeme, že si bol súčasťou nášho veľkého dňa.
Mirjeta & Juraj
Šikovný fotograf, ktorý naozaj rozumie svojej práci, kreatívny, má cit pre detail a množstvo nápadov. Spolupráca s ním je veľmi príjemná a bezprostredná. S fotkami sme veľmi spokojní.
Barborka & Peťo
Určite najlepšia skúsenosť s fotografom vôbec. Na jednej strane prístup.. vyslovene priateľský vzťah s klientom a získanie si dôvery, na druhej strane pre nás osobne bolo svadobné fotenie veľmi príjemné, keďže sa snažil aby fotky vyzerali prirodzene, žiadne strojené pózy a umelé úsmevy. Dokázal zachytiť tie najkrajšie momenty… Ak túžite po naozaj výnimočných fotkách, tak určite odporúčame...Myslím, že jeho práca hovorí za všetko . ĎAKUJEME M&M
Majka & Matej
Ľubko, ďakujeme za priateľský a profesionálny prístup nielen v svadobný deň ale aj pred ním a po ňom! Od začiatku mi bolo jasné, že si tá správna voľba: fotograf ktorý sleduje dnešné trendy (moje vysnené blurry photos), nebojí sa ich vyskúšať a zaujíma sa o svojich klientov. Fotky boli nádherne odovzdané, zachytávajúce množstvo emócií, ktoré sme nemali šancu vidieť. Budeme na náš deň spomínať a prežívať odznova aj vďaka tvojim fotkám :) Ďakujeme.
Dominika & Ivan
my wedding
© 2023 Ľubomír Kompaník - všetky práva vyhradené | tvorba web stránok INCUBEMEDIA